Zdecydowałeś się na zabudowę w formie wnęki, do której można wejść? Tego typu szafa to prawdziwe błogosławieństwo w każdym domu. Należy jednak zastanowić się nad sposobem jej wykończenia, tj. montażem drzwi lub innego systemu oddzielającego wnętrze od sypialni czy przedpokoju. Okazuje się, że tradycyjne drzwi to nie wszystko, co masz do wyboru. Przekonaj się sam.
Aranżacja garderoby
Współczesne garderoby przybierają różne formy. Najczęściej są to oddzielne pomieszczenia o powierzchni kilku metrów kwadratowych, które przylegają do przedpokoju czy sypialni. W takiej wersji najczęściej są oddzielone od reszty mieszkania drzwiami, co gwarantuje maksymalną prywatność i znacznie ułatwia utrzymywanie porządku. Zdarza się jednak, że domownicy nie mają aż takiej potrzeby odcięcia garderoby, bo np. każdy z nich ma tego typu szafę w swoim osobistym pokoju. Wtedy warto rozważyć również inne systemy, sprawiające lżejsze, bardziej dynamiczne wrażenie, łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu.
Systemy drzwi i osłon do garderoby
Oto najpopularniejsze rozwiązania stosowane w przypadku chęci oddzielenia wnętrza garderoby od salonu, sypialni czy przedpokoju:
- drzwi – klasycznie otwierane skrzydła lub drzwi przesuwane na prowadnicach. Każdy z systemów oddziela szafę od pomieszczenia, przy okazji tłumiąc hałasy i budując przytulne wrażenie. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że całkowicie zacieniają wnętrze garderoby, są dość drogie i zajmują nieco miejsca, gdy pozostają otwarte,
- ścianki ażurowe – to alternatywa dla pełnowymiarowych drzwi, która stanowi nie tylko wydzielenie przestrzeni, ale też element dekoracyjny. Otwiera się je w sposób tradycyjny, ale są lżejsze niż typowe skrzydła drewniane i do tego częściowo przepuszczają światło dzienne,
- zasłony i kotary – wbrew pozorom dobrze wyglądają nie tylko na oknach. Znane są systemy osłon przeznaczone do wnęk i garderób. Cechuje je niska cena, łatwa obsługa, efektowne kaskadowe ułożenie. Jak i inne tekstylia również te pozytywnie wpływają na klimat wnętrza,
- żaluzje i rolety – choć spotyka się je stosunkowo rzadko, to jednak świetnie sprawdzają się w roli lekkich drzwi do garderoby. Obsłużysz je wygodnie, poprzez pociągniecie za sznurek lub żyłkę i uniesienie do góry, a następnie zablokowanie na pożądanej wysokości.
Czasem wejście do garderoby jest niczym nieosłonięte. Ten zabieg jest uzasadniony tym, że przestrzeń pozostaje spójna wizualnie oraz jasna, jednak ma pewną wadę – we wnęce zawsze musi panować porządek inaczej goście zobaczą bałagan, a Ty sam będziesz miał wrażenie otaczającego Cię chaosu.