Twoja wymarzona kuchnia musi idealnie komponować się z układem pomieszczenia i wpisywać się w dostępny metraż. Powinna harmonijnie pasować do reszty mieszkania, szczególnie, jeśli pozostaje otwarta na salon i jadalnię. Jak ją zaplanować Najlepiej przy pomocy projektanta, który od razu jest także producentem mebli na wymiar. Dzięki temu uda się mądrze zagospodarować każdy metr kwadratowy przestrzeni, zyskując sporo miejsca do przechowywania, przygotowywania i serwowania dań.
Kuchnia na wymiar – co wziąć pod uwagę?
W kuchni na wymiar nie musisz zgadzać się na żadne utarte schematy czy sztandarowe rozwiązania. Możesz natomiast w całości dopasować projekt do swoich osobistych preferencji. Warto z tej możliwości skorzystać. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach, które decydują o tym, jak ergonomiczne będzie pomieszczenie:
- uwzględnij rozmieszczenie drzwi, okien, wnęk, wypukłości w postaci komina, skosów – tylko pozornie są utrudnieniem przy projektowaniu. Dla dobrego architekta natomiast oznaczają możliwość stworzenia ciekawej i przestronnej zabudowy,
- zdecyduj o układzie kuchni – jednorzędowy, gdy pomieszczenie jest maksymalnie otwarte na salon, dwurzędowy z meblami naprzeciwko siebie, w kształcie litery U lub L,
- rozplanuj strefy – w kuchni jest kilka odrębnych stref, które służą do przechowywania, przyrządzania dań i ich serwowania, sprzątania i segregowania śmieci. Zachowaj między nimi odstępy w granicy 1-2 metry, co zapewni swobodę poruszania się. Kosz powinien być blisko strefy przyrządzania dań, z kolei naczynia w możliwie bliskiej odległości od stołu.
Wielkość kuchni jest determinowana układem i metrażem wnętrza, co nie oznacza, że będziesz mieć do dyspozycji tylko kilka półek i szuflad. W praktyce można zastosować niezwykle funkcjonalne systemy, jak np. głębokie kosze cargo czy haczyki do podwieszania.
Styl i charakter kuchni na wymiar
Kuchnie na wymiar często są otwarte na salon i jadalnię, dlatego powinny pasować do nich pod względem stylu i kolorystyki. Możesz zdecydować się na wykonanie zabudowy z różnych materiałów, wśród których najpopularniejsza i tania jest płyta wiórowa lub MDF. Od sposobu wykończenia (laminowanie, lakierowanie, pokrycie akrylem) zależy czy będzie matowa czy z połyskiem. Dużą popularnością cieszy się drewno, które, choć jest materiałem drogim, to słynie z wieloletniej trwałości i niezwykle efektownej stylistyki docenianej przez kuchennych estetów. Do wyboru są też blaty – od wiórowych, przez drewniane, aż po kamienne.