Umeblowanie dziecięcego pokoju to zawsze ogromna przyjemność, ale też wyzwanie. Przede wszystkim dlatego, że trzeba pogodzić wymagania rodziców z oczekiwaniami dzieci. A te, jak wiadomo, zmieniają się wraz z wiekiem. Podpowiadamy, jakie meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego wybrać, aby służyły niezawodnie i gwarantowały wygodną przestrzeń do nauki, zabawy, odpoczynku.
Meble dla dzieci – piękno tkwi w prostocie
Wielu rodziców skarży się na to, że chcąc kupić meble dla dzieci musi wybierać spośród mało estetycznych i wątpliwych jakościowo kolorowych produktów z kiczowatymi nadrukami. To powszechnie spotykany asortyment w sklepach z meblami, który zdaje się mieć lata świetności już za sobą. Dzisiaj zdecydowanie chętniej wybieramy proste, uniwersalne meble o neutralnej kolorystyce. Wiemy bowiem, że wkomponowanie ich w wystrój pokoju będzie proste, a meble nie stracą na aktualności, gdy zmieni się moda czy upodobania dziecka.
Klasyka to przede wszystkim proste meble o subtelnych kształtach i kolorach. Dominują biele, beże, szarości przełamane granatem czy czernią. Dzisiaj nikt nie nazywa ich już meblami nieodpowiednimi dla dzieci. Przeciwnie – wiemy, że kiedy młody właściciel poukłada na półkach swoje książki, gry i zabawki, to pokój szybko nabierze barw i zacznie żyć.
Funkcjonalność jest priorytetem
Zupełnie inne potrzeby ma rodzina, w której dopiero pojawiło się dziecko, a inne taka, w której pociecha jest już w wieku szkolnym. Dlatego zazwyczaj planuje się kilka remontów – 2-3 w zależności od budżetu, potrzeb oraz gotowości i chęci na zmiany.
Pierwszy raz urządzamy dziecięcy pokoik, kiedy oczekujemy jego przyjścia na świat lub później, gdy mamy potrzebę umieszczenia synka lub córki w oddzielnym łóżeczku. W takiej sypialni zazwyczaj staje też wygodna komoda z przewijakiem, szafa i fotel do karmienia. Zazwyczaj tak oszczędne umeblowanie w zupełności wystarczy.
Na etapie przedszkolnym dziecko ma już inne potrzeby. Zbiera swoje skarby, gromadzi rysunki, zmienia się także jego garderoba. Rodzice zauważają potrzebę dołożenia szaf, stolika z krzesełkiem, za to usuwają przewijak. Niektóre meble mają funkcję zmiany na biurko i jest ona niezwykle praktyczna!
Wreszcie szkoła. Młody uczeń potrzebuje większego łóżka, a przede wszystkim biurka z wygodnym fotelem. Kącik do nauki musi być jasny, przystosowany do mieszczenia wszystkich książek i zeszytów, a z czasem też laptopa.
Meble gotowe czy na zamówienie?
Są takie pokoje, w których najlepszym wyborem okazują się meble dziecięce na wymiar. Szczególnie, jeśli pokój malucha znajduje się na poddaszu, ma skosy czy filary, które z jednej strony są przeszkodą, a z drugiej stanowią potencjał do wykorzystania. Gdy pojawia się możliwość ich praktycznego zabudowania, wówczas warto wezwać stolarza, który podejmie się tego zadania na zamówienie. Na bazie dokładnych pomiarów i po poznaniu oczekiwań rodziny zaprojektuje on wnętrze, a nawet stworzy wizualizację z wybranymi meblami.