Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?

  • Post author:
  • Post category:Blog

meble na wymiarChociaż w domu wszystkie meble są ważne, to jednak zabudowie kuchennej inwestorzy poświęcają najwięcej uwagi. Jeżeli nie wiesz, z jakiego materiału powinny powstać Twoje meble, to przeczytaj nasz artykuł. Poznasz z niego najpopularniejsze wersje zabudów i zdecydujesz o tym, czy u Ciebie lepiej sprawdzi się drewno, płyta czy może jeszcze coś innego. Zapraszamy!

Materiały na meble kuchenne

Zabudowa kuchenna składa się z wielu elementów. Nie są to wyłącznie widoczne części szafek, czyli fronty i blaty, ale też tyły i środki. Z uwagi na swoją lokalizację, jak również intensywną eksploatację, od mebli kuchennych oczekujemy niezawodnej jakości przez lata. Mogą ją zapewnić tylko dobre materiały, wśród których najczęściej wymienia się:

  • drewno – jest klasycznym materiałem budulcowym mebli kuchennych. Wyróżnia się wysoką trwałością i nienaganną estetyką. Bez problemu podlega obróbce, dlatego fronty mogą być zarówno gładkie, jak i zdobione frezami. Z uwagi na swoją tendencję, czyli nasiąkliwość, drewno powinno zostać odpowiednio zaimpregnowane, gdy zamierzasz korzystać z niego w kuchni, gdzie panuje wilgoć, 
  • płyty MDF – są tańszą alternatywą dla drewna – powstają z jego sproszkowanych fragmentów połączonych związkami organicznymi. Od proporcji i jakości tej mieszanki zależy trwałość materiału i wykonanych z niego mebli. Do wykończenia stosuje się lakier lub folię, co pozwala uchronić fronty przed odbarwieniami i wybrzuszeniami,
  • płyty laminowane – laminat jest odporny na zabrudzenia, wodę i tłuszcz, zatem doskonale sprawdza się w kuchni. Wykonane z niego mebla można łatwo wyczyścić. Ze względu na dużą dostępność kolorów i stylów, płyty laminowane można wykorzystać do produkcji wszystkich mebli – od klasycznych po nowoczesne.

Pozostaje jeszcze kwestia wykończenia mebli. Na tym etapie wielu inwestorów decyduje o wyborze rodzajów prowadnic, zawiasów, uchwytów, dodatkowych przeszkleń czy dekoracyjnych wstawek. To ważne dla całokształtu Twojego projektu, więc poświęć im nieco uwagi.

Akcesoria meblowe dobrej jakości

Ważnym elementem składowym całej zabudowy kuchennej są prowadnice, szyny oraz zawiasy, okucia i systemy spowalniaczy. Warto postawić na lepsze gatunkowo elementy, które charakteryzują się odpornością na rdzę, obciążenia i pracują jednostajnie z cichym domykiem. W meblach zdarza się też stosowanie szklanych wstawek, np. szybek zza których widać zastawę stołową. To popularny zabieg w zabudowach klasycznych, retro i skandynawskich.