Zalety i wady wyspy kuchennej

  • Post author:
  • Post category:Blog

Jesteś na etapie projektowania kuchni? Zapewne wśród wielu pytań, które sobie stawiasz jest jedno – czy budować wyspę. To rodzaj wolnostojącego mebla z blatem mieszczącego się w centralnym punkcie pomieszczenia. Wyspa w formie wysokiego stolika barowego może też oddzielać kuchnię od jadalni i salonu. Jednak nie zawsze jej posiadanie jest uzasadnione i możliwe. Zobacz, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Wyspa w kuchni – czy jest potrzebna?

Wiele osób uważa za idealne takie kuchnie, które oferują sporo miejsca na blatach roboczych. Jeżeli dla Ciebie też jest to priorytetem to warto rozważyć posiadanie wyspy. Jednak czasem jest to niemożliwe z uwagi na nieustawne wnętrz (kuchnie prostokątne) czy niewielki metraż. Dobrze jest rozważyć wady i zalety nim zaakceptujesz projekt i zamówisz zabudowę. 

Zalety wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna pięknie się prezentuje i to jest jednym z naczelnych argumentów przemawiających za jej posiadaniem. Można w ten sposób zaaranżować modną przestrzeń, a zarazem zyskać dodatkowe miejsce do:

  • przechowywania naczyń, produktów spożywczych,
  • przyrządzania posiłków,
  • siedzenia i wspólnego jedzenia,
  • rozmieszczenia małego AGD, stolnicy, zlewu.

Wyspa to dodatkowe miejsce, które w dodatku znajduje się w zasięgu ręki niemal z każdego miejsca w kuchni. Jeśli jest zlokalizowane na środku, to pozwala na wygodne manewrowanie między resztą mebli, kuchenką, blatem roboczym a wyspą. W dużych kuchniach, gdzie nie brakuje szafek wyspa może pełnić jedynie dekoracyjną funkcję – ustawisz na niej misę z owocami czy wazon pełen kwiatów. Pod blatem zawsze można przewidzieć nie tylko szafki czy szuflady, ale też podłużne wnęki na butelki wina.

W mieszkaniach typu studio, gdzie cała przestrzeń dzienna jest otwarta i połączona ze sobą, wyspa pełni też rolę granicy między kuchnią, a jadalnią i salonem.

Wady wyspy kuchennej

Po całej liście zalet i zachwytów nad wyspą, możesz się zastanowić, czy ma ona właściwie jakieś wady? Jedną z nich jest na pewno to, że, pomimo tego, że oferuje miejsce do przechowywania, to też sporo miejsca zabiera. Najlepiej jest usytuować ją w przestronnym pomieszczeniu, gdzie dodatkowa zabudowa na środku nie spowoduje maksymalnego zwężenia przejścia i nie będzie zawadzała domownikom. 

Wyspa to dodatkowy mebel, a nawet cała konstrukcja. Zazwyczaj ma spore rozmiary, co generuje dodatkowe koszty zakupu. Z uwagi na ograniczenia, np. w montażu wyciągu kuchennego, na wyspach rzadko instaluje się płyty grzewcze, co może stanowić pewne ograniczenie dla Twojego projektu.