Jak zrobić garderobę pod schodami?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Wolna przestrzeń pod schodami może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest stworzenie w tym miejscu garderoby. Okazuje się, że realizacja tego pomysłu jest jak najbardziej możliwa, przy czym istotne jest wsparcie ze strony producenta mebli na wymiar. Idealnie wymierzy i dopasuje on szafę, projektując jej wyposażenie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Garderoba pod schodami – jakie zalety ma to rozwiązanie?

Często przestrzeń pod schodami pozostaje wolna i służy jedynie do gromadzenia się kurzu. Tymczasem w domach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, można z powodzeniem zaadaptować tę przestrzeń do przechowywania. Odpowiednio wykonane  meble na wymiar sprawią, że całość będzie prezentowała się niezwykle estetycznie. W dodatku pojawi się nowe miejsce na obuwie, odzież, akcesoria zimowe i letnie. Jednak szafa pod schodami to nie tylko miejsce na ubrania. To także doskonała przestrzeń do składowania przetworów, zapasów suchych produktów czy środków czystości. Kiedy już będziesz ją miał, na pewno znajdziesz wiele praktycznych zastosowań dla nowego schowka.

Jak zrobić garderobę pod schodami?

Jest kilka sposobów na wykorzystanie wolnej przestrzeni pod schodami i zaadaptowanie jej na garderobę.

  • Pierwszym jest kupienie gotowych mebli modułowych i ustawienie ich pod skosem. Oczywiście to jest jakaś opcja, dlatego o niej wspominamy, jednak efekt może nie spełnić Twoich oczekiwań. Nigdy nie uda się idealnie dopasować gotowej zabudowy, co będzie oznaczało powstawanie mało estetycznych szczelin i przerw, w których będzie gromadził się kurz i inne zabrudzenia.
  • Drugim jest wykonanie samodzielnie systemu półek, jednak tutaj dla wielu problematyczne okaże się kupowanie materiałów, docinanie ich, planowanie i wykonywanie zgodnie z projektem. Czasochłonność oraz konieczność poniesienia takich wydatków zazwyczaj jest zwyczajnie nieopłacalna.
  • Trzecim jest oczywiście zamówienie  szafy na wymiar. Firma stolarska najpierw dokona dokładnych pomiarów w Twoim domu. Potem zaprojektuje szafę, proponując Ci funkcjonalne rozwiązania i przemyślany układ pólek, szuflad oraz drążków. W ten sposób idealnie wkomponuje konstrukcję pod skos, wypełniając każdy wolny centymetr. W zależności od rodzaju drzwi, taka szafa może nawet być całkowicie zlicowana ze ścianą i praktycznie niewidoczna.

Garderoba pod schodami – jak ją zaplanować?

Projektowanie mebli na wymiar ma tę zaletę, że pozwala na dużą swobodę w zakresie tego, co znajdzie się we wnętrzu szafy. Jeśli planujesz przechowywać tam okrycia wierzchnie, rozsądne będzie umieszczenie drążków na wieszaki oraz haczyków. Drobne przedmioty najlepiej rozlokować w szufladach, z kolei sprzęty AGD powiesić na uchwytach czy rozstawić w wyznaczonych do tego przegrodach. Masz wiele możliwości, szczególnie gdy współpracujesz z zaufanym wykonawcą mebli. Producent zapewni Ci możliwość decydowania o wyglądzie zewnętrznym szafy, a także jej wewnętrznym rozkładzie.